Nacházite se: Hlavní stránka - O společnosti - Historie

Historie společnosti Tereos TTD

Novodobá historie společnosti Tereos TTD, a. s. se začala psát 30. prosince 1990, kdy vznikla samostatná firma „Cukrovar a rafinerie cukru, s. p.“ Během vzniku tohoto samostatného státního podniku již probíhaly přípravy na privatizaci. Toto úsilí bylo završeno 1. května 1992, a to zápisem firmy „Cukrovar a rafinerie cukru Dobrovice, a. s.“ do obchodního rejstříku. Drobnou změnu doznal název v roce 1993 připojením písmen „TTD“ připomínajících původního majitele šlechtický rod Thurn-Taxisů.

Současně probíhalo jednání se zahraničními investory, které vyústilo ke vzájemnému pochopení a sblížení s francouzskou cukrovarnickou společností Union SDA, Origny, France (dnes společnost Tereos). Přímým odkupem akcií od Fondu národního majetku v srpnu 1992 a upsáním dalších akcií přinesla do cukrovaru Dobrovice francouzská cukrovarnicko-lihovarnická společnost v převážném vlastnictví pěstitelů cukrové řepy očekávané a potřebné know-how. Vzápětí první řádná valná hromada v březnu 1993 odhlasovala zvýšení kapitálu jednak francouzskou společností a jednak Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, jejíž balík akcií pak získala německá cukrovarnická společnost Nordzucker, A. G.


 

První krok v restrukturalizaci cukrovarnictví v Čechách, která neměla a již nebude mít obdoby, učinila společnost TTD odkoupením balíku akcií Pražské cukerní společnosti od Fondu národního majetku v červenci roku 1996. Ovládnutím Pražské cukerní bylo získáno přibližně 20 % českého trhu s cukrem.

Druhým krokem se v srpnu 1997 stal vstup dobrovické společnosti do České cukerní, a. s. tedy do Českých cukrovarů, což reprezentovalo více než 45 % trhu. Vzniklo tak uskupení celkem 14 funkčních a 13 zrušených cukrovarů, 1 funkčního lihovaru (Chrudim), několika center a linek řízení a dále řady polních výkupních míst pro řepu a jiných nepotřebných nemovitostí. Celkově bylo zřejmé, že uskupení v takové formě nemůže smysluplně existovat. Ihned po první společné kampani 1997/1998 bylo uzavřeno 7 cukrovarů, o rok později další 4. Zbyla trojice cukrovarů: České Meziříčí, Dobrovice a Mělník, kde byla po kampani 2003/2004 výroba cukru rovněž ukončena.

Posledním zásadním krokem byla fúze v roce 2002 Pražské cukerní společnosti se společností Cukrovaru a rafinerie cukru TTD. Z rozhodnutí představenstva společnosti pak završení přineslo v červenci téhož roku přejmenování na „Cukrovary TTD, a. s.“ V rámci další restrukturalizace a zabezpečení navýšení kvóty došlo s účinností od dubna 2006 ke koupi společnosti „Manolis, a. s.“ provozující cukrovar ve Vrdech, jenž byl po kampani 2005/2006 zrušen.

V roce 2007 došlo k fúzi mezi společností Cukrovary TTD, a. s. a jí 100 % ovládané společnosti Lihovar Chrudim, a. s. V tomto období rovněž došlo k přejmenování celé cukrovarnicko-lihovarnické skupiny na Cukrovary a lihovary TTD, a. s.

 

Od roku 2012 potom společnost znovu změnila název. V rámci sjednocování celosvětové image mateřské společnosti Tereos byla přejmenována na Tereos TTD, a. s. Tento název nese dodnes.


 

Pro další informace vyberte z následující nabídky:
Milníky v historii společnosti
Stručná historie českého cukrovarnictví


Historie Historie Historie